Muzeum diabetu
Historický vývoj léčby v českých zemích a stovky exponátů pod jednou střechou
Za zrodem Muzea stál v roce 1999 pan Vítězslav Kupčík, doslova matador českého trhu pomůcek pro diabetiky. V rámci svého mnohaletého angažmá u firem z oboru diabetologicky orientovaných technologií, získal spoustu starých, vyřazených, více či méně funkčních produktů, výrobků a pomůcek ze segmentu zdravotnických prostředků sloužících k diagnostice a léčbě onemocnění diabetes mellitus. Následovala dlouhá etapa třídění, oprav, rekonstrukcí, restaurací a z původně malého koníčka se stala ucelená sbírka, která na jaře roku 2018 čítala již bezmála 1.000 exponátů. Tehdy došlo k rozhodnutí podělit se o mnohdy skutečné technické rarity a skvosty se širší veřejností.
Hlavní snahou Muzea diabetu je zachycení historického vývoje diagnostiky a léčby onemocnění diabets mellitu v českých zemích od nejstarších dob po současnost.
Historické údaje o způsobech léčby diabetu v českých zemích byly převážně získány z Časopisu lékařů českých (vychází od roku 1862) a z Praktického lékaře (vychází od orku 1921). První větší práce navazující na problematiku diabetu se objevila již v roce 1825 a od roku 1862 je léčba tohoto onemocnění pravidelně komentována na stránkách Časopisu lékařů českých a později i Praktického lékaře.
Nejvíce informací se objevuje po objevu inzulínu v roce 1921, kdy došlo k prudkému rozvoji znalostí o diabetu.
Během válečných let přišel velký útlum informací, jelikož v tomto období byla sledována zejména léčba infekčních nemocí a válečná medicína.
V době socialismu se projevila izolace československé diabetologie vzhledem k ostatnímu světu a lékaři byli limitováni omezeným výběrem léčivých prostředků. Přesto se péče o diabetiky udržela na dobré úrovni.
Muzeum diabetu prostřednictvím svých exponátů přináší souhrnné poznatky o historickém vývoji léčby diabetu v českých zemích od nejstarších dob po současnost, a to v kontextu ke světovému vývoji.
Termín návštěvy muzea si můžete domluvit telefonicky nebo emailem.