Přeskočit na obsah

Co zvážit při výběru ZP

ne každá zdravotní pojišťovna je pro Vás stejně výhodná

smlouvy

Na první pohled se zdá, že všechny pojišťovny poskytují stejné služby. Při podrobnějším zkoumání však zjistíte, že ne každá zdravotní pojišťovna je pro Vás stejně výhodná. Některé nabízejí větší množství příspěvků na prevenci, jiné propracovanou mobilní aplikaci, další širokou síť smluvních lékařů. Níže uvádíme některé rozdíly, které byste mohli při volbě zdravotní pojišťovny zvažovat. Pamatujte, že rozhodnutí musíte udělat vždy vy sami a musíte se zaměřit na to, co je pro Vás osobně důležité. Vždy je třeba zjistit si nejaktuálnější informace např. na stránkách pojišťovny, protože to, co si přečtete v tisku nebo co vám doporučí známý, nemusí být v okamžiku vaší volby již aktuální.

Co zvážit:

Počet smluvních zdravotnických zařízení

Počet smluvních zdravotnických zařízení a lékařů zejména v okolí Vašeho bydliště by měl být při rozhodování jedním z nejdůležitějších faktorů. Velké pojišťovny mají smlouvy s většinou lékařů a zdravotnických zařízení. Pokud si vyberete menší zdravotní pojišťovnu, nezapomeňte se ujistit, že má smlouvy s lékaři, které pravidelně navštěvujete. Pokud půjdete k lékaři, který nemá s vaší pojišťovnou smlouvu, tak Vás neošetří, jelikož by za svou práci nedostal zaplaceno.

Příspěvky a bonusy

Zdravotní pojišťovny lákají klienty zejména na příspěvky a bonusy. Některé mají bonusů opravdu hodně a pojištěnci, kteří je aktivně využívají, mohou ušetřit nemalé částky peněz. Další mohou nabízet příspěvky na prevenci. Je však třeba počítat s tím, že u benefitů mívají pojišťovny rozdílné podmínky čerpání. Pokud se rozhodnete měnit zdravotní pojišťovnu kvůli atraktivnímu bonusu, nejprve se ujistěte, že na něj skutečně dosáhnete.

Příspěvky na prevenci

Příspěvky na prevenci jsou pro zdravotní pojišťovny velmi důležité. Čím budou mít zdravější klienty, tím méně prostředků vydají na jejich léčbu. A žít zdravý život je bezpochyby cílem i každého z nás. Proto v nabídce příspěvků na prevenci najdete příspěvky na očkování a  preventivní vyšetření různého typu – proti karcinomu prsu, tlustého střeva atd.. Pojišťovny podporují také odvykání kouření, připlácí na rovnátka, podporují klienty v nákupu vitamínů a doplňků stravy, přispívají na pohybové aktivity apod. Mezi příspěvky můžete najít i příspěvky na helmy na kolo, na lyže pro děti a dospělé, příspěvky na zdravotnické pomůcky, které se běžně ze zdravotního pojištění nehradí, příspěvky pro těhotné ženy a kojící maminky, příspěvky pro miminka atd.

ZP ostatních členů domácnosti

Sdílíte-li domácnost s dalšími členy rodiny, může být pro Vás zajímavé, mít jednou zdravotní pojišťovnu pro více členů domácnosti, např. pro sebe a své děti. Zdravotní pojišťovny sice tuto skutečnost obvykle nijak nezvýhodňují, pro Vás osobně může být ale jednodušší, pokud budete sledovat bonusy pouze u jedné pojišťovny a seznámíte se pouze s jedním systémem zpracování žádostí popř. jednou aplikací a jejími funkcemi.

Podpora dárců krve a kostní dřeně

Většina zdravotních pojišťoven podporuje také dárce krve, kostní dřeně a orgánů. Většinou poskytují finanční odměny za darování, přispívají dárcům na vitamíny pro obnovu krve apod.

Slevové programy

V rámci slevových programu můžete najít slevy na nákup zboží nebo služeb u vybraných obchodů a firem. Slevu můžete obvykle čerpat na zdravotnické pomůcky, léky a vitamíny v lékárnách, ale i potřeby na zdravější vaření, prostředky pro bělení zubů, atd. V nabídce se objevují i slevy na masaże a pobyty v lázních.

Nabídka komerčního pojištění

Zdravotní pojišťovny mohou nabízet i komerční pojištění – cestovní, úrazové atp. Jeho cena je obvykle nižší, než u běžných pojišťoven, na druhou stranu zde není možnost individuálního nastavení pojistných rizik. Záleží proto na vás, co všechno od úrazového pojištění vyžadujete.

Nejčastější bývá cestovní pojištění. Běžné zdravotní pojištění hradí v zahraničí pouze nezbytné a neodkladné ošetření a obvykle se řídí cenou, kterou za ošetření platí obyvatelé země, ve které pobýváte. Pokud si tedy za nějaké ošetření v dané zemi připlácejí, po vás mohou chtít příplatek také. Proto se může vyplatit uzavření komerčního cestovní pojištění, které může pokrýt i tyto dodatečné náklady.

Nabídka úrazového pojištění

Zdravotní pojišťovny nabízejí často také možnost uzavření úrazového pojištění pro děti nebo i pro dospělé. Toto pojištění může zahrnovat pojištěním vážných onemocnění a civilizačních chorob.

Počet poboček

Lidé, kteří příliš nevyužívají elektronickou komunikací a spoléhají se spíše na osobní návštěvy na pobočce, by si měli zjistit také počet poboček, respektive v jaké vzdálenosti od jejich bydliště popř. zaměstnání se nachází nejbližší pobočka. Pokud využíváte hlavně elektronickou komunikaci, nemusíte počtu poboček věnovat příliš velkou pozornost. Většina zdravotních pojišťoven funguje on-line a téměř vše je možné vyřešit elektronickou cestou.

Mobilní aplikace

Aplikaci na mobilní telefony nabízí většina zdravotních pojišťoven, liší se však svou praktičností a nabízenými funkcemi. Téměř všechny však mohou v případě potřeby nahradit kartičku pojištěnce, poskytují přehled vykázaných ošetření u lékaře, seznam lékařů, kteří mají smlouvu s vaší pojišťovnou a pomůže vám najít nejbližší lékařské zařízení, kde vás ošetří. Některé nabízejí také možnost spravovat požadavky na proplácení příspěvků i odesílání dalších formulářů. Nabízených služeb bývá v aplikacích velké množství a liší se pojišťovna od pojišťovny. 

Dostupnost online

Většina zdravotních pojišťoven umožňuje vyřizovat požadavky on-line. Např. změnu pojišťovny, uzavírání komerčního pojištění, vyřizování žádosti o čerpání bonusů nebo příspěvků na prevenci. K dispozici bývají elektronické formuláře, které vyplníte a rovnou v elektronické podobě  odešlete.