Přeskočit na obsah

Přehled zdravotních pojišťoven

V České republice máme na výběr ze sedmi zdravotních pojišťoven, níže uvádíme jejich přehled.

přehled ZP

VZP – Všeobecná zdravotní pojišťovna

VZP je největší pojišťovnou u nás, má kolem 6 milionů pojištěnců. Vznikla v roce 1992 a má nasmlouvanou nejširší síť zdravotnických zařízení (cca. 41 000 smluvních zařízení, což je kolem 96% praktických lékařů). V rámci pojištění můžete využívat Klub pevného zdraví, který registrovaným uživatelům poskytuje slevy na různé sportovní a ozdravné aktivity. Díky aplikaci Moje VZP můžete mít pod kontrolou nejen své platby pojištění, ale i úkony, které si lékaři účtovali za vaše ošetření, prevenci, pobyt v nemocnici atp. Přes aplikaci je možné např. i žádat o příspěvek nebo komunikovat s pojišťovnou. VZP umožňuje vyplňovat formuláře online.

Kontaktní informace:

Název:        Všeobecná zdravotní pojišťovna
Telefon:      952 222 222
Email:         info@vzp.cz
Web:           www.vzp.cz odkaz na externí web

Přehled benefitů: Výhody a příspěvky – VZP ČR odkaz na externí web

ZPMV – Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra je druhou největší zdravotní pojišťovnou v České republice a má širokou síť smluvních lékařů a zdravotnických zařízení. Vznikla v roce 1992 jako zaměstnanecká pojišťovna, později se sloučila se dvěma dalšími pojišťovnami.  Vedle standardního zdravotního pojištění nabízí také cestovní nebo úrazové pojištění. Klienti mohou využívat velké množství příspěvků na prevenci zdraví, očkování, sportovní a zdravotnické pomůcky. Další slevy pak získají ve slevovém programu, díky kterému mohou nakupovat různé produkty a služby u smluvních partnerů ZPMV. K dispozici jsou elektronické formuláře i mobilní aplikace. ZPMV pro své klienty nabízí například i lékaře na telefonu, který je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Kontaktní informace:

Název:         Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR
Telefon:      222 222 225, 844 211 211
Email:          info@zpmvcr.cz 
Web:           www.zpmvcr.cz odkaz na externí web

Přehled benefitů: Příspěvky z Fondu prevence | ZP MV ČR (zpmvcr.cz) odkaz na externí web

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna vznikla v roce 1992. Veškerou komunikaci včetně přihlášení nových pojištěnců lze provést online, pomocí formulářů na E-přepážce, nebo v mobilní aplikaci Zdraví v mobilu. Aplikace nabízí přehled nabízených bonusů a výhod, můžete nahlížet do svých lékařských zpráv, vidíte přehled zaplacených záloh, částky za jednotlivé ošetření u lékařů, kontakty na navštívené lékaře, termíny preventivních prohlídek, finanční bonus za nachozené kroky atp. ČPZP nabízí také možnost uzavření komerčního cestovního pojištění.

Kontaktní informace:

Název:         Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
Telefon:      810 800 000; 597 089 205
Email:          posta@cpzp.cz
Web:           www.cpzp.cz odkaz na externí web

Přehled benefitů: ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Preventivní programy (cpzp.cz) odkaz na externí web

OZP – Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví

Oborová zdravotní pojišťovna patří mezi čtyři menší zdravotní pojišťovny. Na trhu je více než 30 let a pokrývá širokou síť smluvních lékařů. Svým klientům vedle preventivních programů nabízí i Program slev a výhod a Vitakartu, ve které najdete mimo jiné informaci o čerpání bonusů, informace a přehledy o pojistném, přehled smluvních lékařů a mnoho dalšího. Nabízí nadstandartní bonusy a příspěvky na zdravotní pomůcky, vyšetření, pohybové aktivity atp. Možnost čerpání bonusů závisí na výši získaných kreditů. K dispozici jsou online, na webových stránkách nebo v mobilní aplikaci Vitakarta, která je zároveň jakousi mobilní pobočku pojišťovny. Mezi nabízené benefity patří i asistenční zdravotnická služba na telefonu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Kontaktní informace:

Název:         Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP)
Telefon:      261 105 555
Email:          portal@ozp.cz
Web:           www.ozp.cz odkaz na externí web

Přehled benefitů: OZP odkaz na externí web

VoZP – Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky

Vojenská zdravotní pojišťovna působí v ČR od roku 1993 a vznikla původně jako zdravotní pojišťovna pro Armádu ČR. Vedle zaměstnanců a plátců poskytuje bonusy navíc především vojákům, jejich rodinám a válečným veteránům. Preventivních programů a příspěvků pro běžné pojištěnce není tedy ve srovnání s jinými pojišťovnami mnoho. Vyvinuli mobilní aplikaci Zdraví na klik, kterou mohou v omezeném rozsahu využít i klienti od jiných pojišťoven a smluvní program výhod a slev, které mohou klienti čerpat v rámci BeneFit Klubu od VoZP. Získají tak slevy na nákup zdravotních pomůcek, zdravé stravy nebo na pobyty v lázních a různé procedury. 

Kontaktní informace:

Název:         Vojenská zdravotní pojišťovna ČR
Telefon:      222 929 199
Email:          info@vozp.cz
Web:           www.vozp.cz odkaz na externí web

Přehled benefitů: Příspěvky na prevenci | Vojenská Zdravotní Pojišťovna ČR 201 (vozp.cz) odkaz na externí web

RBP – Revírní bratrská pokladna

Revírní bratrská pokladna vznikla jako pojišťovna v roce 1993 a navázala na historii tzv. hornických bratrských pokladen, ze kterých si pak horníci přispívali na mzdu při úrazech či smrti v dolech. První zmínky o nich sahají až do roku 1802. Jedná se o největší regionální zaměstnaneckou zdravotní pojišťovnu v České republice. Registruje přes 430 tisíc pojištěnců. Zajišťuje služby pro 70 tisíc plátců a více než 15 tisíc lékařů a zdravotnických zařízení. Pojišťovna vyvinula pro své klienty tzv. program 90, který za pojištěnce sleduje preventivní prohlídky a očkování.

Kontaktní informace:

Název:         Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna
Telefon:      800 213 213
Email:          rbp@rbp-zp.cz
Web:           www.rbp-zp.cz odkaz na externí web

Přehled benefitů: Preventivní a bonusový program | RBP zdravotní pojišťovna (rbp213.cz) odkaz na externí web

ZPŠ – Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda je nejmenší pojišťovnou u nás, má 144 tisíc pojištěnců. Jak už napovídá její název, vznikla v roce 1992 na základě žádosti podané firmou Škoda a postupně se z ní vyvinula regionální zdravotní pojišťovna se silnou vazbou na zakladatelskou firmu. Svým klientům nabízí webovou platformu a mobilní aplikaci Karta mého srdce, do které se může pojištěnec zdarma registrovat a mít všechny informace o svém zdraví na jednom místě.

Kontaktní informace:

Název:         Zaměstnanecká pojišťovna Škoda
Telefon:      800 209 000
Email:          zpskoda@zpskoda.cz
Web:           www.zpskoda.cz odkaz na externí web

Přehled benefitů: Zdravotní programy 2023 | Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (zpskoda.cz) odkaz na externí web