Přeskočit na obsah

Kulatý stůl APD: diabetici 1. typu dostali od ministerstva příslib, že i nadále budou mít péči hrazenou po celý rok

Kulatý stůl „Podmínky efektivní léčby diabetu 2“ uspořádala 31. března 2025 Aliance pacientů s diabetem s podporou Oddělení podpory práv pacientů Ministerstva zdravotnictví ČR. Byl to již třetí ročník setkání, které pacienty propojuje se zástupci a zástupkyněmi odborných společností, ministerstva zdravotnictví, SÚKL a zdravotních pojišťoven. Letos byla na programu dvě zásadní témata, která pacienty aktuálně pálí – úhrada systémů pro kontinuální monitoraci glukózy pro diabetiky 1. typu po přijetí zákona o kategorizaci zdravotnických prostředků a příspěvky zdravotních pojišťoven na edukační aktivity.

Jednodušší hlášení případů selhání senzorů

V úvodu setkání jsme se ohlédli za kulatým stolem z března 2024, který přinesl mimo jiné příslib SÚKL zjednodušit pro pacienty formulář k hlášení mimořádných událostí při používání zdravotnických prostředků. Dvoustránkový formulář, kterým mohou diabetičtí pacienti snadno hlásit selhání svých senzorů, je od března 2025 skutečně dostupný na webu úřadu. Předseda Aliance pacientů s diabetem Mgr. Vlastimil Milata poděkoval za splnění příslibu a pochválil uživatelskou přívětivost formuláře.

Podle ředitelky Sekce regulace zdravotnických prostředků SÚKL Mgr. Karolíny Peštové v minulém roce činilo hlášení o selhání inzulínových pump, in vitro diagnostiky používané v diabetologii a senzorů celkově víc než 25 % všech hlášených podezření na nežádoucí příhody od lékařů, distributorů i pacientů. Vloni SÚKL obdržel víc než 500 hlášení v této oblasti diabetologie. Nejčastější příčinou selhávání je nicméně nedodržení instrukcí dodávaných k návodu ze strany uživatele. Mgr. Peštová přislíbila, že příští rok se pokusí dodat počet hlášení přijatých přímo od pacientů.

Upozornila zároveň, že proces vigilančních hlášení není určen k tomu, aby podle nich SÚKL pacientům doporučoval spolehlivé značky senzorů a varoval před nekvalitními výrobky. Veškerá obdržená hlášení úřad komunikuje s výrobcem, který je musí vyhodnotit a přijmout nápravná opatření.

Dostupnost terapie kardioprotektivními přípravky

Dalším tématem diskutovaným na loňském kulatém stole byly výhody kardio a renoprotektivních preparátů na léčbu diabetu 2. typu. Letos jsme se k nim vrátili otázkou, zda lékaři nadále narážejí na bariéry při jejich předepisování pacientům. Předseda České diabetologické společnosti ČLS J.E. Purkyně Prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D. potvrdil, že dostupnost těchto preparátů se zlepšuje, ale zatím je má jen 20 % těch pacientů, kteří by je potřebovali. Upozornil zejména na podmínku některých zdravotních pojišťoven, že pro plnou úhradu musí být lék kombinovaný s metforminem. Pokud ho pacient nesnese nebo má kontraindikaci, z úhrady vypadne a měl by doplácet několik tisíc korun měsíčně. Označil to za diskriminační podmínku, protože pacient se v tu chvíli podle litery úhradového omezení nedostane k léčbě. K jeho tvrzení se přidala MUDr. Marcela Szabó z Občanského sdružení ambulantních diabetologů a České diabetologické společnosti ČLS JEP, podle níž se pacient s nesnášenlivostí metforminu dostává zcela mimo možnost získání moderní terapie, což je podle ní úplně špatně.

S ředitelkou odboru léčiv a zdravotnických prostředků MZ ČR Mgr. Danielou Rrahmaniovou se domluvili, že odborná společnost připraví konkrétní návrhy úpravy úhradových podmínek a ministerstvo zprostředkuje jednání s odpovědnými zástupci SÚKL. Mgr. Peštová zároveň přislíbila, že problém představí svým kolegům.

Kolísavá kvalita glukometrů

Řeč přišla i na kvalitu glukometrů používaných v nemocnicích a ambulancích. Doc. Ing. Drahomíra Springer z Ústavu lékařské a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN uvedla, že referenční laboratoř při ústavu má akreditovaný postup testování glukometrů a distributorům glukometrů v ČR nabízí testování ve srovnání s hexokinázovou metodou. Na webu laboratoře jsou k dispozici protokoly testovaných glukometrů, které prošly s pozitivním výsledkem. Docentka Springer přítomným odhalila, že glukometry využívající na proužku glukózooxidázu mohou být citlivější na vzdušný kyslík, zatímco glukometry s glukóza dehydrogenázou bývají v různých podmínkách přesnější.

Docentka Springer dále doporučila web nezávislé skandinávské platformy pro testování a hodnocení POCT přístrojů SKUP (Scandinavian evaluation of laboratory equipment for point of care testing), na jejímž webu jsou k nahlédnutí protokoly testovaných POCT systémů.

Změna úhrad po přijetí zákona o kategorizaci zdravotnických prostředků

Pacienti vyjádřili obavu ze zákona o kategorizaci zdravotnických prostředků, který čeká na schválení Poslaneckou sněmovnou (sněmovní tisk 847). Úhrada systémů pro kontinuální monitoraci glukózy pro diabetiky 1. typu je v něm navržena tak, že podle propočtu Aliance pacientů s diabetem o několik tisíc korun ročně nepokrývá cenu senzorů. 

Mgr. Daniela Rrahmaniová sdělila, že ministerstvo zdravotnictví podporuje pozměňovací návrh, který původní částku 41 888 Kč zvedá na 44 751 Kč (cena odpovídající nejnižší ceně v rámci evropských zemí). Navržená cena je o 18 % levnější než cena zavedená před čtyřmi roky a podle ní je legitimní očekávat, že distributoři výrobky zlevní. Mgr. Milata vyjádřil obavu, že pokud firmy nepůjdou s cenou dolů, pacient s inzulínovou pumpou řízenou senzorem bude muset svůj přístroj půldruhého měsíce před koncem roku vypnout. Přidal se k němu profesor Prázný, který poznamenal, že to pak budou lékaři, komu budou pacienti bez úhrady plakat v ordinacích. Mgr. Rrahmaniová následně deklarovala, že ministerstvo zdravotnictví je připraveno udělat maximum proto, aby diabetici 1. typu měli plně hrazenou péči po celý rok. Toto označil za prioritu také vedoucí oddělení kontroly zdravotnických prostředků OZP Ing. Pavel Krupička, LL.M.

Mgr. Rrahmaniová dále zdůraznila, že největším přínosem současné novely zákona o zdravotnických prostředcích a diagnostických zdravotnických prostředcích in vitro je oddělení kategorizace zdravotnických prostředků do samostatného zákona. To umožní pružněji reagovat na vývoj v oblasti zdravotnických prostředků a zařazovat inovace do úhrad.

Programy zdravotních pojišťoven pro podporu pacientů s diabetem

U kulatého stolu seděli zástupci a zástupkyně VZP, OZP, ČPZP a VoZP. Pacienti využili příležitost seznámit je s edukačními pobyty, které pořádají pro diabetiky a na které přispívá ZPMV. Pacientská organizace Diaktiv uspořádala již osm takových turnusů a data z posledního ukazují, že po absolvování edukace za tři až pět měsíců účastníkům klesl glykovaný hemoglobin o téměř 4 %, a dokonce někteří i zhubli. Program obsahuje workshopy s diabetologem, edukační sestrou, nutriční terapeutkou, psychologem a účastníci se seznámí se zásadami nordic walkingu i dalších fyzických aktivit vhodných pro diabetiky.

Mgr. Milata následně oslovil VZP s výzvou, aby současný příspěvek 2000 Kč na „rekondiční pobyty lázeňského typu“ rozšířila na edukační pobyty, kdy si pacient sám hradí ubytování a stravu a pojišťovna příspěvkem pokryje edukační část programu. Ing. Vladimír Štrébl z VZP připustil, že při splnění podmínek pro poskytování příspěvků pojištěncům by k takové změně mohlo dojít. Také zástupci ostatních zdravotních pojišťoven se vyjádřili, že možnost podpory edukace pro diabetiky nevylučují. Pacienti se s pojišťovnami domluvili na uspořádání koordinačních schůzek a na přípravě konkrétních návrhů příspěvků.

Opět zazněla připomínka, že pojišťovny nemohou poskytovat příspěvek na to, co je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. MUDr. Jan Šoupal, Ph.D. z České diabetologické společnosti ČLS J.E. Purkyně namítl, že v ordinacích není na tak rozsáhlou edukaci čas. Zdůraznil, že co se lidé naučí za víkend na edukačním pobytu, to se budou v ambulanci učit rok, nebo se to třeba nenaučí nikdy.